pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krypta ze szczątkami żołnierzy z pierwszej wojny światowej w miejscowości Osadné

Słowacki unikat, znajdujący się w miejscowości Osadné, jest przedmiotem zainteresowania coraz większej grupy odwiedzających. Wielką uwagę wzbudza krypta ze szczątkami aż 1600 żołnierzy, którzy polegli podczas walk w pierwszej wojnie światowej. czytaj więcej

Turystów ze wszystkich regionów, zarówno Słowacji, jak i całego świata, coraz częściej przyciąga unikat znajdujący się w miejscowości Osadné, w okręgu Snina. Jest to krypta żołnierzy z pierwszej wojny światowej, którzy zginęli w trudnych walkach w okolicznych rejonach. 

 

Szlachetny czyn miejscowego prawosławnego popa

 

W latach 20. XX wieku kościół prawosławny był uciskany. Kiedy wierzący w miejscowości Osadné chcieli wybudować świątynię, nie otrzymali pozwolenia. Mimo to ówczesny duchowny się nie poddał i wpadł na genialny pomysł. Zdecydował się przenieść wszystkie rozproszone groby wojenne w jedno miejsce. W realizacji zamierzenia pomogła mu miejscowa ludność, która przeniosła szczątki poległych żołnierzy i wykopała wielki dół. Stał on się miejscem ostatniego spoczynku aż 1025 żołnierzy i oficerów.

 

Szlachetny czyn „przełamał lody”

 

Kiedy duchowny poprosił o pozwolenie na wybudowanie żołnierzom pomnika, dostał zgodę również na budowę świątyni znajdującej się ponad kryptą ofiar wojny. Wspaniałość budowli zmotywowała administratorów okolicznych cmentarzy wojskowych do przeniesienia szczątków żołnierzy do miejscowości Osadné. Kilka lat później do krypty złożono szczątki aż 1600 żołnierzy różnych narodowości. Byli to przede wszystkim żołnierze, którzy zginęli w trudnych walkach podczas Przełomu Kornilova i Bitwy Wielkanocnej w Karpatach.

 

Krypta rozsławiła również twórców dokumentalnych

 

Krypta w miejscowości Osadné stała się na tyle popularną, że rozsławiła reżysera filmów dokumentalnych Marka Škopa, który nakręcił o niej film Osadné. Dokument odniósł wielki sukces i rozpowszechnił wieść o jej istnieniu w jeszcze większym gronie ludzi.

 

Adres: Pravoslávna cirkevná obec Osadné, Osadné 104, 067 34 Nižná Jablonka, Słowacja

Telefon: (+421) 057 77 98 647-8, (+421) 0940 600 501, e-mail: sorokape@gmail.com, pcoosadne@gmail.com, krypta@gmail.com

 

Atrakcje w okolicy: Rezerwat Przyrody Karpaty Wschodnie, Park Narodowy Połoniny, Snina, Morskie Oko

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!