pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Grekokatolicki drewniany Kościół św. Michała Archanioła w miejscowości Frička

Na obrzeżu Beskidów Niskich, 21 km od Bardejova, znajduje się wieś Frička, znana z zabytku kultury narodowej. Jest to greckokatolicki drewniany kościół św. Michała Archanioła z cennym ikonostasem, ołtarzem, malowidłami i interesującą architekturą. czytaj więcej

W centralnej części miejscowości Frička, na niewielkim wzniesieniu, od 1829 roku stoi grekokatolicki drewniany kościół poświęcony św. Michałowi Archaniołowi.

Trójdzielny zrębowy budynek tworzy świątynia, nawa i sień. Górna część kościoła składa się z dwóch wież i trzech krzyży, z których najstarszy pochodzi z 1697 roku. Budynek po remontach w 1933 i 1971 roku zachował pierwotny kształt.

Drewniany pięciorzędowy ikonostas pochodzi z XVIII i XIX wieku (oddziela świątynię od nawy) i niektóre z jego części pochodzą z 1830 roku. Tworzą go ikony: Pokrowa, św. biskupa Mikołaja, Bogurodzicy Hodigitrii, Chrystusa Nauczyciela, św. Michała Archanioła, Chrystusa Króla, św. Antoniego i Teodozji, św. Jana Chrzciciela oraz ikona Ukrzyżowania z postaciami Bogurodzicy i św. Jana Ewangelisty.

Częścią wnętrza są bogato rzeźbione carskie wrota zdobione sześcioma medalionami. Nad dwiema drzwiami diakońskimi znajduje się ikona Ostatniej Wieczerzy i Układania Jezusa do grobu. Sufit świątyni został ozdobiony malowidłami w XX wieku. Kościół szczyci się również ołtarzem z 1716 roku i cennymi obrazami. Wnętrze zostało pomalowane przez malarza J. Wagnera z Preszowa.

Wieś Frička

Wieś Frička znajduje się w pobliżu granicy z Polską, na północno-zachodnim obrzeżu Beskidów Niskich. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1773 roku, kiedy istniała pod nazwą Potok, potem Ruský Potok, a jej nazwa węgierska to Oroszpatak. Około 1919 roku głównym zajęciem mieszkańców było rolnictwo i praca w lesie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!