pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Grekokatolicki drewniany Kościół św. Michała Archanioła w Topoli

W miejscowości Topola (Topoľa), w okręgu Snina, od 1700 roku znajduje się grekokatolicki drewniany Kościół św. Michała Archanioła. Dzięki interesującej architekturze, kolorowemu ikonostasowi i bogatemu zdobnictwu aktualnie stanowi zabytek kultury narodowej, znajdujący się pod ochroną. czytaj więcej

Wieś Topola przyciąga turystów i miłośników historii zabytkiem kultury narodowej, czyli greckokatolickim drewnianym kościołem św. Michała Archanioła. Świątynia została wybudowana na stromym wzniesieniu w 1700 roku.

Jest to trójdzielny barokowy budynek zrębowy, pokryty dachem z gontów z dwiema wieżyczkami i trójramiennym krzyżem. Godny uwagi jest w kościele wielobarwny czterorzędowy ikonostas z połowy XVIII wieku. Tworzą go ikony św. biskupa Mikołaja, Bogurodzicy Hodigitrii, Chrystusa Nauczyciela, ikona św. Archanioła Michała i inne. Drzwi diakońskie nie są zaopatrzone w skrzydła. Carskie wrota są dwuskrzydłowe, ozdobione sześcioma medalionami Ewangelistów i Zwiastowania.   

W świątyni znajduje się też samodzielnie stojąca, drewniana dzwonnica wybudowana w XX wieku. Ma konstrukcję kolumnową, jest pokryta dachem z gontów i posiada jednoramienny krzyż.

Topola

Wieś Topola jest położona we wschodniej części Bieszczad w dolinie Uličky, a pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1600 roku. Szczególnie interesujące są tu ruiny murowanego pałacyku z XX wieku oraz pomnik poety A.V. Duchnoviča, budziciela narodowego Rusinów i Ukraińców. W pobliżu znajduje się najlepiej zachowany żydowski cmentarz w Połoninach. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia