Brygada partyzancka Krywań

Partyzancka brygada Krywań powstała na początku września 1944 roku i składała się ze słowackich żołnierzy oraz partyzantów z grup Belov-Kovalenko i Sergej. czytaj więcej

Partyzancka brygada Krywań powstała na początku września 1944 roku i składała się ze słowackich żołnierzy oraz partyzantów z grup Belov-Kovalenko i Sergej. Razem zajmowali słowackie wsie, walczyli przeciwko żołnierzom niemieckim, ale do Armii Sowieckiej nigdy nie udało im się przedostać.

W 1944 roku w górach słowackich znajdowało się kilka grup partyzanckich, które komunikowały się również ze słowackimi żołnierzami. Ci z kolei w Karpatach przygotowywali obronę przeciwko Niemcom i zgodnie z planem mieli przyłączyć się do powstańców Słowackiego Powstania Narodowego. Armia Niemiecka starała się nie dopuścić do realizacji tego planu. Niemniej jednak słowackim przywódcom z żołnierzami udało się zbiec i przyłączyć do partyzantów. W ten sposób powstała na początku września partyzancka brygada Krywań, która składała się ze słowackich żołnierzy i partyzantów z grup Belov-Kovalenko i Sergej.

Przejście do armii sowieckiej się nie udało

Brygada liczyła 390 mężczyzn, 83 konie i 6 dział. Na początku września zajęła 12 wsi od Sniny do Medzilaborców i starała się przez Przełęcz Łupkowską dotrzeć do Armii Sowieckiej. Udało się to tylko grupom Belov-Kovalenko i Sergej, grupę Krywań rozbili Niemcy i na szczyt Kyjov udało się dotrzeć tylko 250 żołnierzom. Brygada, z końcem października, stała się koordynatorem akcji, której celem było zajęcie wsi u południowych podnóży Wyhorlatu, zdobycie kontroli nad drogą Sobrance – Michalovce i stworzenie również odpowiednich warunków do zajęcia miejscowości Michalovce. Oddziały partyzanckie zajęły 7 miejscowości i 28 października wzniosły w miejscowości Vinné flagę czechosłowacką. Niemcy przerwali akcję i partyzanci uciekli w góry. Na początku listopada Niemcy zaatakowali brygadę Krywań i uniemożliwili w ten sposób jej przejście do Armii Sowieckiej. Ocalało 140 żołnierzy, 60 dołączyło do partyzantów Wieża, pozostałych 80 walczyło z Niemcami, jednak większość z nich zginęła w walce.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!