Oddział partyzancki Sergej

Sowiecki oddział partyzancki Sergej dotarł na Słowację 1 sierpnia 1944 roku i założył obóz przy miejscowości Osadné. czytaj więcej

Sowiecki oddział partyzancki Sergej dotarł na Słowację 1 sierpnia 1944 roku i założył obóz przy miejscowości Osadné. Poprzez swoje ataki i zniszczenia doprowadził do wielkich szkód w Armii Niemieckiej, zwłaszcza na odcinku kolejowym Medzilaborce – Humenné.

W czasie II wojny światowej w słowackich lasach i górach ukrywało się wielu partyzantów walczących przeciwko żołnierzom niemieckim. Wśród nich znalazł się również oddział partyzancki Sergej, który dotarł na Słowację 1 sierpnia 1944 roku i założył obóz przy wsi Osadné.

Oddział niezwłocznie rozpoczął swoją działalność atakując i niszcząc obóz niemiecki na odcinku kolejowym Medzilaborce – Humenné. Sytuacja zaniepokoiła niemieckie dowództwo, które wielokrotnie napadało oddział. W starciu przy miejscowości Snina oddział Sergej rozbił Niemiecką Kompanię 538 Kolejowego Batalionu Pierwszej Brygady Czołgowej. W następstwie Niemcy wysłali brygadę agitacyjną przeciwko partyzantom i zaczęli publicznie buntować również mieszkańców.

Oddział Sergej jednak zlikwidował agitatorów i podczas ataków na koleje zdezorganizował również niemiecką 1 armię pancerną, która właśnie się przemieszczała. Walki między żołnierzami niemieckimi i partyzantami trwały do czasu, gdy członkowie oddziału Sergej dołączyli do Armii Czerwonej i walczyli o wolność Czechosłowacji.

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!