Partyzancki oddział Jastrib

Partyzancki oddział Jastrib tworzyła 5-osobowa Grupa Badawczo-informacyjna przy 4. froncie ukraińskim, żołnierze z 2. Wschodnio-słowackiej Dywizji i partyzanci z Oddziału Pugačov. czytaj więcej

Partyzancki oddział Jastrib tworzyła 5-osobowa Grupa Badawczo-informacyjna przy 4. froncie ukraińskim, żołnierze z 2. Wschodnio-słowackiej Dywizji i partyzanci z Oddziału Pugačov. Jego zadaniem była działalność informacyjna i śledzenie poruszania się wojsk niemieckich.

Na Kovaľovym hrunku, nad jeziorem Vinné, 26 sierpnia 1944 roku wylądowała 5-osobowa Grupa Informacyjno-badawcza przy 4. froncie ukraińskim, która następnie tworzyła podstawy Oddziału partyzanckiego Jastrib. Po wybuchu Słowackiego Powstania Narodowego wstąpili do niej również żołnierze z 2. Dywizji Wschodnio-słowackiej i część partyzantów z Oddziału Pugačov.

Oddział, który liczył 40 członków, wybudował sobie ziemianki na Babiej Górze, ale ponieważ jego głównym zadaniem była działalność informacyjna, często zmieniał miejsce działania. We wrześniu partyzanci połączyli się z grupą Krywań, która później zajęła ich miejsce. Oddział Pugačov przemieścił się około 6 kilometrów dalej od miejscowości Kyjov. Podzielił się na 4 drużyny i każda z nich obozowała w różnych, strategicznych miejscach Wyhorlatu. Od tego czasu oddziały śledziły ruchy niemieckich wojsk i przetrwały tu do 26 listopada 1944 roku, czyli czasu oswobodzenia miejscowości Humenné i Michalovce.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!